18 Eylül 2014 Perşembe

ZAMAN DURMUŞ OLMAMALI...Bazen kelimeleri yanyana getirmek çok zor olabilir.Bir o kadar tehlikeli ve can alıcı ve hatta can yakıcı satırlar oluşturmaktan korkarız.Kendi canımızın yanması değildir asıl mesele zira kendimizden geçmişizdir.Karşımızdaki insanların canını yakmaktan ürkeriz.İşte bu hakikaten en zorudur ve kelimeler yetmez.Şebnem Ferah ın o çok sevdiğim albüm başlığında dediği gibi kelimeler yetmez...Ah,keşke yetse yetebilse şu kelimeler.

Kelimelere bile hükmetmemiz bu derece zorken kimi anlar vardır.Zamanın durmasını arzu ettiğimiz,hiç bitmesin geçmesin büyüsü bozulmasın istediğimiz...Ebedi olarak kalsın istediğimiz...Böyle anlarda aklıma Mevlana gelir,zamanın durmasına dair çok güzel bir cümle kurmuştur:"Peki zaman acının en derin yaşandığı anda dursaydı..."


İşte bu çoğumuzun aklına dahi gelmez.Acının en derin yaşandığı anda kimse gerekli sabrı bünyesinde barındırmadığı için o an zamanın durmasını istemez.Çünkü; bu durum bir mükafat değil daha doğrusu bir ceza gibi gelir o insana. Ama hayat eğer zıtlıklardan mütevellit ise insan bunları da düşünmeli bence.

 Ve ben naçizane zamanın durmasından yanlı olanların güruhunda değilim.Zaman akmalı hatta hiç durmamalı.Zira Nazım Hikmet in bu konuyla ilgili sevdiğim bir şiiri vardır:
"En güzel deniz
Henüz gidilmemiş olandır.
En güzel çocuk:
Henüz büyümedi.
En güzel günlerimiz
Henüz yaşamadıklarımız.
Ve sana söylemek istediğim en güzel söz:
Henüz söylememiş olduğumdur."


16 yorum:

 1. zaman geçti sonbahar geldi diyosuuun :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En sevdiğim mevsim;sonbahar...hoşbuldum..gelecek blog yazısı için şahane bir konu olur aslında;iyi fikir. :)

   Sil
 2. benim de tamaaaam :)

  (bi de film seçkileri çok bende, tonlarca film var, lazım olunca gezer bakarsın film seçmek için :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uzun süredir ara verdim film izlemeye de sağlam bir geri dönüş yapmalıyım.

   Sil
 3. ya baksana galata dünyada en sevdiğim yer. sen mi çektin o fotoyu yaa. galata öyküleri yazıyom arada. hatta şiir bile. var blogumda istersen gösteririm kii :)

  YanıtlaSil
 4. bak bloguma koydum senii baş köşeyee :)

  YanıtlaSil
 5. teşekkür ederim deep..çok naziksin.Ben çekmedim Galata yı çünkü hiç gitmedim ne yazık ki...):

  YanıtlaSil
 6. bak ne dicem. google a "kavanozdaki beyin" yaz, blogçu arkadaşımız sessiz gemi o, onun blogunda ocak ya da şubatta yazmıştı, izleyiciler gadget'ı nasıl düzeliyo, çok kolay. bi dakkada düzeltirsin, ben de ordan düzelttim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim yardımlar için..düzelttim sanıyorum :)

   Sil
 7. bi deee, panel ayarlar yorumlardan "kelime doğrulama" yı kaldırsanaa :) yorum yaparken büssürü harf kelime yazıyoz böle :)

  YanıtlaSil
 8. bakıyım hımmm olmuş muu :)

  YanıtlaSil
 9. ebeeet olmuş yüs puan sanaaaa :)

  YanıtlaSil

Düşüncelerin benim için önemli...Paylaşmak istersen buraya alalım seni :)