24 Temmuz 2013 Çarşamba

EN AĞIR DOZ "ACI REÇETE"(SIDE EFFECTS-2013)


Side Effects, 2013-A.B.D. yapımı bir film. Filmin adı dilimize "Acı Reçete" olarak çevrilmiş.Yönetmen koltuğunda Steven Soderbergh'i gördüğümüz  filmin senaristi Scott Z. Burns. Film yönetmenin son filmi olmakla da iddialı bir yapım. Soderbergh bu filmle beyaz perdeye veda ediyor olması iyi mi kötü mü bilemedim. Fakat;film senaryosu ve oyuncu kadrosuyla bence aldığı IMDB:7,2.'yi hak etmiş.Filmin  içerisinde psikiyatri  kliniklerini,hikayelerini,antidepresanları,psikiyatrları fazlasıyla görüyorsunuz.Sanırım en ilginci  şu ki film hikayesi gerçek klinik hikayelerinden etkilenerek ortaya  konmuş.Ve bir çok önemli antidepresan ilaç firmasının  ilaçlarının gerçek adlarının zikredilmesi: Zoloft, Prozac, Wellburth, Effexor...

Film konusundan bahsedecek olursak öncelikle benim gibi psikolojik gerilim filmi severlere göre...
Emily Taylor (Roomey Mara),Martin Taylor (Channing Tatum) ile mutlu ve yolunda giden bir evliliği vardır. Sosyo ekonomik düzeyleri yüksek bir çifttir. Ta ki bir gün Martin'in yaptığı borsa yolsuzluğu açığa çıkması ve Martin'in 4 sene hapis cezasına çarptırılması ile herşey alt üst olur. Emily Manhatton' da bir apartman dairesine taşınır,her zamanki refahından da feragat etmek zorunda kalır ve bu esnada depresyona girer.


Emily,Martin'i sürekli olarak ziyarete gider.Netice itibariyle 4 sene biter ve artık Martin'in tahliye zamanı gelir.Fakat;sanki bu durum Emily'i mutlu etmeye yetmemektedir.


Emily,Martin'in hapisten çıkmasından sonra adeta depresyonu daha da ağırlaşmıştır.Öyle ki;kendisini öldürmek için iş yeri otoparkında arabayla bilerek duvara çarpar.Kaza sonrası hastahaneye kaldırılan Emily'nin doktoru Dr.Jonathan Banks(Jude Law) birkaç gün  hastahanede kalmasını ister.İntihar eğiliminden bahseder. Emily; ise söz verir bunun  bir hata olduğunu bir daha yapmayacağını söyler.Karar verir Dr. Banks'in terapi hastası olacaktır. Haftada belli günlerde seanslarına gelir.Hatta ilaçlara yanıt veremediğinden şikayete başlar.

Dr. Banks birçok antidepresan verir ve Martin ile Emily kontrollerden sonra düzenli olarak ilaçları alırlar ama Emily'i ısrarla aşama kaydetmemektedir.


Emily'nin doktoru Dr. Banks en sonunda Emily'nin bir önceki doktoru olan Dr. Victoria Siebert ile iletişime geçer.Emily hakkında bilmediği birkaç bilgi edinir ve ilaç olarak Dr. Siebert ona Ablixo adlı ilacı denemesini önerir. Bunun üzerine ilaç tedavisi süreci başlar.


Bu ilacın dozu ne kadar ağır olursa olsun,yan etkilerinin daha ağır olacağını eczanede Emily'e söylerler.İlacı kullandıkça rahatladığı halde adeta uyurgezer bir hal alıyordur. Daha çok uyuyordur. Emily'nin eşi Martin bu durumdan çok rahatsız olmaya başlar. 


Dr.Banks'e bunu söyler fakat;Emily durumundan memnun olduğunu ilacı kullanmaya devam etmek istediği konusunda ısrar eder. En sonunda ilacın uyurgezerlik etkisi artar. Eve  dönen Martin bir gün,eşini uykusunda yemek için domates doğrarken bulur ve uykusunda ilacın dozundan dolayı farketmeden kocasını öldürür.Film aslına bakarsanız buradan sonra başlıyor.Suçlamalar sadece Emily'e değil aynı zamanda Dr. Banks'e de yöneliktir. Herşey ilacın suçu mu?Antidepresanlar kontrol mekanizmasını bu kadar ele geçiyor mu?Yoksa bunların hepsi sağlam kurulmuş bir komplodan mı ibaret?Film ikinci yarıdan itibaren sizi kendine bağlıyor. Kurgusu ve senaryosu neredeyse kusursuz. Ayrıca oyuncuların özellikle Rooney Mara'nın bir depresyon hastasını bu kadar iyi oynaması da sizi etkiliyor. Kesinlikle izlenmeye değer bir film.İyi seyirler  şimdiden...