2 Temmuz 2013 Salı

İLK TÜRK ROMANI "TAAŞŞUK-I TAL'AT VE FİTNAT"


Bu dönem "Yeni Türk Edebiyatı'na Giriş" adlı dersimizde sürekli olarak adı  geçen bilinen  ilk Türk romanı   olan bu  kitabı çok merak etmiştim.Sanıyorum ki;  "ilk"lere olan ilgimden dolayı süregelen  bir durum.  
Romanın  yazarı Şemseddin Sami'nin de hayatını araştırdım. Ve ilgimi cezbeden bir ayrıntıya gözüm  takıldı    hatta  iki ayrıntı:İlki;   Şemseddin Sami'nin  1800'lü yıllarda  henüz 21  yaşındayken bu kadar  sürükleyici   bir kurguya  sahip  roman  yazması.İkincisi    ise; bir  Galatasaray taraftarı  olarak   Galatasaray'ın  kurucusu  Ali Sami Yen'in  babası olması.

Kitap  hakkında  kısaca özet geçecek olursak  adından  da anlaşılacağı üzere  Talat ve Fitnat'ın aşk hikayesini anlatmakta.Talat Aksaray'da oturan  babası  vefat etmiş ve annesi tarafından   yetiştirilmiş kalemde çalışan bir İstanbul beyefendisidir.Zamanla bir  tütün  müptelası olur ve sürekli tütün  aldığı dükkanı bırakarak Hacı Baba lakaplı bir adamdan alışveriş etmeye başlar. O esnada  gidip gelirken Hacı  Baba'nın  kızı olan Fitnat'ı perde arkasında  cumbada otururken görür ve adeta abayı   yakar.Bunun üzerine aşkının etkisiyle Fitnat Hanım    hakkında  bilgi   toplamaya başlar. Annesinin ikinci evliliğini  Hacı  Baba lakaplı bu  adamla yaptığı ve Fitnat'ın ilk evliliğinden bir  yadigar olduğunu,Hacı  Baba'nın   kızı    evden dışarı çıkarmadığı   sadece  nakış yapmaya olan düşkünlüğünden  mütevellid  onun için bir  nakış    hocası olan ihtiyar Şerife   Hanım'ı hoca  olarak tutar.Tal'at  Şerife  Hanım'ı   takip eder ve aklına  muzipce bir  fikir gelir.Kadın  kılığına girerek Şerife   Hanım'danders  alarak Fitnat hakkında malumat sahibi olacaktır.Bu  fikirleri işe yarar.Öyle ki;Şerife  Hanım Ragibe  Hanım'ı (Tal'at Bey) Fitnat ile tanıştırır. Hatta Ragibe Hanım Fitnat Hanım'dan nakış,Fitnat ise  Ragıbe'den okuma-yazma dersi alır.Herşey gayet yolunda giderken Ragıbe Hanım bir abisi olduğunu ve kalemde çalıştığını anlatır. Fitnat ise Tal'at'a olan aşkından bu muhabbetten haz alır.Bu  muhabbet   ise kısa vadeli sürer.

Hacı Baba kızını zengin bir bey olan Ali Bey  ile nikahlar.Fitnat bir konağa gelin olarak  gider.Lakin,ne gözyaşı diner ne iç çekmesi. Ali Bey 45 yaşında zengin,Üsküdar'da yaşayan,cariyeleri  olan bir beyefendidir.Adeta  parmakla  gösterilen  herkesin  evlenmek  isteyeceği bir  adamdır.Bilinmeyen   bir   durum vardır ki;Fitnat Tal'at'a aşıktır ve  Ali Bey'de Fitnat'a vurulmuştur. Fitnat bu  durumdan rahatsızdır. Ali Bey Fitnat'ın odasına girip onunla konuşmak için oturduğu an elini göğsüne koyar  ve Fitnat titreyerek kendini odanın diğer ucuna atar.Bu esnada  boynundaki muska  Ali Bey'in  elinde  kalır.Ali  Bey odadan çıkar. Fitnat odasının kapısını kitler.  Ve Ali   Bey muskayı   açıp okur,acı gerçeği öğrenir. Eski  boşandığı eşi Zekiye  Hanım Ali  Bey'den ayrılırken hamiledir.Ve bunu söyleyemez. Gerçek  babasının adresi  ve adı  yazar. Ali  Bey   bu    acı gerçekle Fitnat'ın  yanına gider.Fakat  Tal'atsız bir   hayata dayanamayan  Fitnat  çoktan canına kıymıştır.Tal'at ta adresi  öğrendiği konağa gidince Fitnat'ı  görür ve bayılır.Fitnat  ölmüştür...Ve cenazesinde   Fitnat'ın  acısına  dayanamayan Tal'at ta canını teslim eder.Ali Bey  ise  yaşadıklarından ötürü aklını yitirir.


Bu kadar  sürükleyici  bir  kitap özellikle ilk roman  olmasından  ötürü okunmalıdır.Benim gibi kitabı  kütüphaneden aldıysanız  bu  tip sürpriz okuyucu  yorumlarıyla karşılaşabilirsiniz.Şimdiden  iyi  okumalar...:)
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerin benim için önemli...Paylaşmak istersen buraya alalım seni :)