12 Temmuz 2013 Cuma

"HÜKÜMET KADIN"


Film,bir hayli kendinden söz ettirmiş,Sermiyan Midyat'ın yazıp-yönettiği 2013 Şubat'ta vizyona  girip seyirciyle buluşmuş bir BKM yapımı.Film senaryo olarak bir hayli ilgi çekici.Fakat BKM yapımı olunca da ara ara her izleyen gibi bende Vizontele'yi anımsamadım değil. Baş rollerinde Demet Akbağ-Ercan Kesal-Bülent Parlak,Sermiyan Midyat'ı gördüğümüz film Mardin'in Midyat ilçesinde çekilmiş.

Film konusuna değinecek olursak; yoğun sıcaklık ve susuzluk nedeniyle sıkıntı çeken köy halkı birlikte tüm milletleriyle, Süryani,Yezid,Müslüman demeden yağmur duasına çıkar. Fakat pek umduklarını bulamazlar. Dönemin belediye başkanı Aziz Bey köye su boruları döşetme derdindedir. Fakat işçilerin işlerini ciddiye almamaları ve sallamasyon biçimde iş yapmalarından ısrarla köye su gelmiyordur.Su borularının olduğu yere teftiş amacıyla giderken yolda kaza geçirir ve ölür.


Belediye başkanının cenazesi beni filmin henüz başlarında olduğu halde bir hayli etkiledi. Zira yağmur duasını gereksiz gören başkanın tamda cenazesinin olduğu gün yağmur yağması ve başında sadece hanımının beklemesi gerçekten güzel bir sahne olmuş.İş böyle ya, ölen belediye başkanının yerine bir aday lazım. Fakat 8 oğlu olan başkanın sekizi de birbirine girmeye başlar. Tam bu esnada encümen heyeti de başkanın eşini aday değil direk başkanlık için kabul eder. Köyün ve  hatta güneydoğunun ilk kadın belediye başkanı Xate Hanım olur.


Xate Hanım,okuma yazma bilmeden kendi kadın gözüyle belediyedeki işleri hale yola sokmaya çalışır. Ama en çok istediği ölen eşinin en büyük arzusu olan köye su getirmektir. Ve andı vardır ki, suyu kendisi getirecektir. İşler sarpa sarar.İşçiler işi bırakır,oğulları Xate Hanım'ın ardından iş çevirmeye başlarlar. Ve çevirdikleri işler kendi başlarına dert olur. Bunla bitmeyen sorunlar şikayetler artar ve baş rakibi Faruk'un başının altından çıkan fikirle köylüler Ankara'ya telgrafla Xate Hanım'ı şikayet ederler.


Xate Hanım bu kadar şikayet üstüne köye gelecek olan müfettiş yüzünden okuma yazma dersi almaya başlar.Ve bir yandan başlık parası uğruna veya istemediği kişilerle zorla evlendirilmeye çalışan kızlara kol kanat gererek su borularını da kendi döşemeye başlar. Aynı zamanda kızlara da okuma-yazma dersi verdirtir.
Ve gelen müfettiş Xate Başkanı yeterli görüp resmen belediye başkanı kabul eder. Bununla da kalmaz olanlar binbir çaba neticesinde köye su gelir. Biçok insanın yapamadığını kadın haliyle Xate Başkanın yapması halkın bağlılığını artırır.

Tüm sahneleri,esprileri,oyuncuları,müzikleri,replikleriyle gerçekten güzel bir film olmuş. Konu itibariyle cımbızla çeker gibi birçok konunun ele alınması da cabası; öncelikle kadınların okuma-yazma zorunluluğu,kadınlara seçme-seçilme hakkı verilmesi bu sadece politik açıdan değil aynı zamanda kendi hayatlarında kendi kararlarını alabilme özgürlüğü,susuzluk,kırsallık...bir nevi yeni bir "kadın filmi" olmuş ama güzel olmuş.


Yukarıdaki fotoğrafta geçen replik,ölen belediye başkanının adeta hayat felsefesi.Bunu ölmeden önce arabada bir Süryani'ye söylüyor olması filmi çekici hale getirmiş.Kesinlikle izlenmesi gereken bir film. Şimdiden iyi seyirler...:)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerin benim için önemli...Paylaşmak istersen buraya alalım seni :)