12 Temmuz 2013 Cuma

İKİ DİL BİR BAVUL (2008)


Film konusuna yönetmenler Orhan Eskiköy ve Özgür Doğan,Bingöl'de öğretmenlik yapan arkadaşlarının başından geçenleri dinlerken etkilenerek karar veriyorlar. Arkadaşları köyde öğretmenlik sürecinde sobayı yakarken gaz istiyor ve çocuklar Kürtçe bildiği için "gaz" denince kerpeten getiriyorlar. Meğer "gaz" Kürtçe'de "kerpeten" demekmiş.Bir gece boyunca arkadaşları anılarını anlattıkça yönetmenler dinliyor ve not alıyor. Karar veriyorlar filmi çekmeye fakat uygun sermaye ve senaryoya uygun oyuncu yok.İtalya'da genç yönetmenleri destekleyen Greenhouse adlı kurumdan burs kazanarak film çekimleri daha da iyi  şekilde yapılır.

Film oyuncularından bahsetmek gerekirse orijinalliği burada gizli sanırım. Urfa'nın Siverek ilçesine bağlı Demirci Köyü'ne tayini çıkan okulundan yeni mezun olmuş Emre Aydın filmdeki öğretmeni canlandırmış.Fakat tamamen doğaçlama çekilmiş sahneler. Herhangi bir replik yok.Tek sıkıntı çocukların evlerinde çekim yapılmasından utanması ve filmde fazla yer almaması  olmuş oyuncular adına.

Emre Aydın,Denizlili yeni mezun bir öğretmen. Köye geliyor ve bakıyor ki;köyde olan çocukların hiç biri Türkçe bilmiyor. Sınıfta Kürtçe konuşulmasını yasaklıyor,ama ne çare....Çocukların alışma süreci,öğretmenin zaman zaman mesleğinden bıkması,annesiyle arasında geçen konuşmalar...Tamamen doğaçlama yapılması filme gerçeklik duygusunu fazlasıyla bina etmiş.Ana dil meselesinin ve çaresizliğin,hiç bir bireyin kendi hayatını seçememesi,"Kürt" olmanın getirileri ve hayata birkaç sıfır yenik başlamayı bence tamamiyle mercek altına almışlar ve çokta güzel bir film olmuş.

Film birçok film festivalinden dolu biçimde dönmüş.
1.16.Altın Koza  Film Festivali-Büyük  Jüri Yılmaz Güney Ödülü-SİYAD En İyi Film Ödülü
2.15.Uluslararası Saraybosna Film Festivali-EDN Talet Dalı'nda birincilik
3.Uluslararası Romanya Film Festivali-En İyi Belgesel
4.9. Orta Doğu Film Festivali-En İyi Orta Doğu Belgesel Film
5.46.Altın Portakal Film Festivali-En İyi İlk Film
6. 15.Londra Türk  Filmleri Festivali-Seyirci Ödülü
7. 15.Gezici Film Festivali-Gümüş Boğa Ödülü
8. 21.Ankara Uluslararası Film Festivali-Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü

Kesinlikle izlenmeye değer ve seyirciyi sıkça güldüren fakat,sıkmayan bir film....İyi seyirler...:)
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerin benim için önemli...Paylaşmak istersen buraya alalım seni :)