6 Mayıs 2013 Pazartesi

THE DEPARTED (KÖSTEBEK)


Film,2006 A.B.D. yapımı. IMDB:8,5/10.Orijinal hikayesini 2002 Hong Kong yapımı olan "Infernal  Affairs"tan alan  The Departed ayrıca aldığı ödüllerle de IMDB puanının hakkını veriyor.Altın Küre Ödüllerine,en iyi filmde (Drama) olmak üzere 6 dalda aday olup Martin Scorsese'ye en  iyi yönermen ödülünü getiren film,79. Akademi Ödülleri'nde beş dalda  aday olmuş.En İyi Film ve En İyi  Yönetmen kategorileri dahil 4 dalda ödül almıştır.

Film konusuna değinecek olursak, A.B.D. Massachuetts Eyalet Polisi teşkilatı,güney Boston'da hüküm süren,liderliğini Frank Costello'nun yaptığı büyük suç organizasyonunun egemenliğine son vermek için bir operasyon hazırlığı yapmaktadır.Teşkilat öncelikle Güney Boston'da büyümüş ve akademiyi iyi puanla bitirmiş  polis memuru Billy Costigan'ı özel araştırma birimi şefi Ellerbly tarafından bir dizi imtihanlardan geçirterek suç örgütü içine sızmakla görevlendirir.

İçeride bir süre yatan Billy,Costello'nun güvenini kazanmak için,ailesini kullanır ve geçmişini önüne sürer.Costigan, teşkilat tarafından  gizli görevdedir ve akademiden mezun bile gözükmemektedir.Polis şefi Oliver Queenon ve Bryce Dignam harici kimse bilmemektedir. Costigan,Costello'nun gözüne girip işlediği suçları ifşa ettirme peşişndedir.

Operasyonda görevli;teşkilattaki diğer eyalet polis dedektifi Colin Sullivan'dır.


 Akademiyi başarıylaya   bitirmiştir. Aşırı  hırslıdır. Sürekli terfi alıyordur. Eyalet polis teşkilatının bilmediği detay Sullivan'ın İrlandalı mafya babası Costello'ya çalışıyor olup,teşkilattaki köstebek olmasıdır. Costello yıllar öncesinde zekice bir plan yaparak, adamlarını polis akademisine sokmuş ve bu sayede işlerini hep polisten bir adım önde yapmasını sağlıyordur.Sullivan operasyonda her adımı patronu Costello'ya 
bildiriyordur.Köstebekler  hayatlarını sıkıntı içerisinde devam ettirirken;ikisi de karşı tarafta bir köstebek olduğunundan şüphelenir ve birbirlerini araştırmaya başlarlar.Operasyon günü gerçekleşir ve Costello vurulur.İşin ilginç tarafı şu ki Costello'da FBI'ya çalışıyordur.Asıl hedefi altında çalışan adamları FBI'ya sokmak niyetindedir. Sullivian'ı bunu öğrenince Costello'yu olay yerinde öldürür ve operasyonunu kendisi bitirmiş gibi izlenim verir.Şimdi tek derdi Costello'nun mafyasındaki köstebeği bulmaktır.Telefondan arar  ve teşkilat binasına çağırır.Costigan,Sullivian'dan madalya dahil hiç birşey istemediğini ve tek derdinin kimliği olduğunu söyler. Sullivian diğer bilgisayardan kimlik bilgilerini almaya gittiği anda Costigan masada, Costello'nun onlara doldurttuğunu form zarfını görür.Sullivian ise o esnada Costigan'ın gerçek kimliğini öğrenir ve kim olduğunu. Costigan federal binasını anında terk ederek bunun üzerine ortadan kaybolur ve üzerinden bir süre geçtikten sonra Costello'nun ona yaptığı tüm suçları kanıtlayacak nitelikte bir cd bıraktığını ve ses kaydını yollayarak onunla buluşmak ister.Filmm finaliyle gerçekten göz dolduruyor ve ummadığımız bir şekilde final yapıyor. Aksiyon ve polisiye tarzda filmleri sevenlerin kesinlikle izlemesi gereken bir film...Şimdiden iyi seyirler...
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerin benim için önemli...Paylaşmak istersen buraya alalım seni :)