9 Mayıs 2013 Perşembe

DREDD 3D(YARGIÇ DREDD)


Film 1995'te Slyvestr Stalonne'ın aynı karaktere sahip çizgi romandan  uyarlamasını canlandırdığı Yargıç Dredd'in günümüz  teknolojileri kullanılarak 3D versiyonu ile Karl Urban'ın rol aldığı halidir. 2012 versiyonu,tüm aksiyon sahnelerini göz dolduracak incelikte çekmişler. Dövüş ve kan ile silahların mermilerinin havada uçuştuğu sahneler de 3D de adeta filmin içinde hissediyorsunuz kendinizi.Film A.B.D. ve İngiltere  ortak yapımı olup IMDB:7.0/10.

Konuya girecek olursak Dünya'nın Atom Çağı'na girdiği karanlık bir gelecekte,bildiğimiz şehirler yok olmuş ve yüz binlerce nüfuslu megapol bloklarında yaşam başlamıştır.Suça karşı acıması bulunmayan polis güçleri suçlu potansiyeli gördüğü her insanı acımasızca cezalandırmaktadır.


Gelecekteki Amerika radyasyona maruz kalmış çorak bir ülkedir. Boston'dan  Washington D.C.'ya kadar tüm Doğu Yakası'nda suçların kaotik sokaklara hükmettiği bir metropolis olan Mega Şehir 1 vardır.Düzene müdahale edebilen tek kuvvet "Yargıçlar"  denilen şehir polisleridir.Yargıçların hüküm verme,yargılama, anında cezai yaptırımda bulunma  güçleri vardır. Bütün şehir tarafından bilinen ve korkulan Dredd   ise son yargıçtır.Şehri son felaketinden yani tehliklei bir uyuşturucu salgınından kurtarmakla görevlidir.


Rutin iş gününde Dredd'e genetik olarak mutasyon sayesinde düşünceleri okuyabilen,güçlü fiziksel yeteneklere sahip Casandra Anderson isimli çaylağı eğitme ve değerlendirme görevi verilir. 


Korkunç bir suç onları diğer yargıçların gitmeye bile cesaret edemediği dikey yönde büyüyüp,genişleyen 200 katlı Peach Trees mahallesine sürükler.


Üç kişinin derileri yüzülerek,üst katlardan atılmış olduğu anlaşılan cinayeti çözmek yargıçlara kalmıştır. Cinayetten zanlı olan kişi tutuklanır fakat; işin bir arka planı vardır.


Eski hayat kadını yeni uyuşturucu patronu Ma-Ma isimli bir kadın veacımasız klanı bu mahalleyi yönetiyordur.


Klanın yakın çevresinden birini yakaladıklarında, Ma-Ma mahallenin kontrol merkezini ele geçirir ve imparatorluğu korumak için herşeyi yapacağını göstermek adına tüm binanın güvenlik duvarlarını kapatır ve  
'Yargıçların öldürülmesi'ni  emreder.


Dredd ile Anderson'ın hayat mücadelesi başlar.Artık Peach Trees'tan ölü mü yoksa diri mi çıkacaklarının savaşı anlatılmaktadır.Özellikle Ma-Ma'nın ürettiği SLO-Mo adlı uyuşturucu kullandıktan sonra beyni yavaşlatıcı etkisini "ağır çekim" modunda gerçekleştirmeleri aksiyon sahnelerini daha cezbedici hale getiriyor.
Şimdiden aksiyon-severlere tavsiye ederim ve iyi seyirler dilerim...:)Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerin benim için önemli...Paylaşmak istersen buraya alalım seni :)